ČETNOST TRÉNINKŮ
Začínáte cvičit, anebo už nějakou dobu cvičíte, ale požadované změny stále nepřicházejí? O tom, jak by měl trénink vypadat, aby byl efektivní, si povíme jindy. Dnes si řekneme, jak často je potřeba cvičit, aby byl efekt znatelný.
1x týdně – pokud trénujete jednou týdně, nemůžete očekávat žádné extra změny. Představte si, že se učíte 1x týdně 1 hodinu nějaký cizí jazyk. Asi si toho moc do příště pamatovat nebudete. A podobně je to i s tréninkem. 1x Týdně to má smysl ve chvíli, kdy docházíte k trenérovi, který Vás kontroluje a učí různé cviky (kompenzační, posilující), které pak cvičíte každý den sami doma.
2x týdně – je dle mého minimální tempo, pokud se chcete udržovat trochu v kondici. Za nějakou dobu budou viditelné lehké změny. 2x týdně bych doporučil na začátek pro ty, kteří se chtějí začít hýbat, ale nikdy pořádně nesportovali, s tím, že po chvíli četnost tréninků zvýší.
4x až 5x týdně – S klienty, kteří chodí cvičit v takovémto intervalu mám nejlepší výsledky. Dle výzkumů je nejvhodnější chodit ideálně v takovém režimu, kdy je na tělo vytvářený neustálý tlak, na který se tělo musí adaptovat a neustále se zlepšovat. Lidské tělo je velice líné, a proto je důležité mu vytvářet neustálé a různorodé překážky, které bude muset překonávat.
Říkáte si, jak by měl asi vypadat tréninkový rozpis, když byste chodili cvičit 5x týdně. To hlavně záleží na Vašich cílech a zkušenostech, které máte. Jinak bude vypadat trénink pro hubeného kluka, který se bude snažit nabrat svalovou hmotu, pro staršího pána, který má sedavé zaměstnání, bolesti a svalové dysbalace a dokonce i pro ženu ve středním věku, která má nadváhu a snaží se zhubnout. A právě od toho jsem Vám k dispozici já, abych Vám pomohl nastavit správný trénink.